poniedziałek, 12 września 2016

Korzystanie z drabiny, a BHP

Konieczność wykonania różnych prac na wysokości, powoduje wielokrotnie potrzebę wykorzystania drabiny. Jak bezpiecznie korzystać z drabiny, aby móc szybko i wygodnie wykonać swoją pracę? Na te i inne pytania odpowiadają szkolenia BHP Opole.

Drabina, aby mogła być bezpiecznie wykorzystywana w codziennej pracy, winna mieć odpowiednią budową. Nie zaleca się stosowania dawnego typu drabin drewnianych, których główną wadą jest to, ze po pewnym czasie traciły swoją stabilność. Mogło to prowadzić do poważnych wypadków, na przykład podczas pęknięcia szczebla w czasie wchodzenia na nią.

Usługi i doradztwo BHP Opole zalecając drabiny aluminiowe, które są nie tylko lekkie, ale bardzo wytrzymałe i wyposażone w specjalną, szerszą podstawę, gwarantującą większą stabilność, kiedy drabina jest oparta. Zanim przystąpimy do wchodzenia na drabinę, trzeba wykonać kilka najważniejszych rzeczy. Pierwsza z nich to sprawdzenie, czy drabina została zablokowana w odpowiedniej pozycji. Do zablokowania drabiny służą specjalne bolce, które należy umieścić we właściwych otworach. Brak takiej blokady może spowodować, że podczas wchodzenia lub pracy, drabina samoczynnie się złoży, doprowadzając do poważnego wypadku.

Kolejną rzeczą, na którą Usługi BHP Opole zwracają ważną uwagę, jest stabilne podłoże, na jakim drabina winna być rozkładana. Podłoże pod rozłożenie drabiny winno być twarde i równe, tak aby drabina się nie zapadała, kiedy zostanie obciążona. Jeżeli nie ma możliwości znalezienia takiego podłoża, można się posiłkować ustawieniem na gruncie drewnianych podkładów, które pomogą równomiernie rozłożyć siłę na większym obszarze.

Podczas wchodzenia człowieka na drabinę, Usługi BHP Opole zalecają jej przytrzymywanie przez pomocników. Jest to konieczne szczególnie wtedy, jeżeli drabina została oparta o mało stabilne oparcie, na przykład chwiejne drzewo.

A jak ma się zachowywać osoba, która będzie po takiej drabinie wchodziła? Przede wszystkim powinna to robić pewnie, pamiętając o zapewnieniu sobie zawsze trzech punktów podparcia. Usługi BHP Opole wyjaśniają, na czym to powinno polegać. Podnosząc jedną nogę ze szczebla, osoba powinna się trzymać drabiny dwoma rękami. Podobnie, kiedy zwalnia uchwyt dłonią i podnosi ją ku górze, nie powinna w tym samym czasie unosić nogi. Taki sposób wchodzenia jest pewniejszy i pozwala na łatwiejsze utrzymanie równowagi.

4 komentarze:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Aby móc korzystać z drabiny podczas wykonywania zadań w pracy to nie dość, że trzeba mieć przeprowadzone szkolenia bhp, ale również uprawnienia wysokościowe. Ja na szkoleniu prowadzonym przez https://www.seka.pl/uslugi/uslugi-bhp-i-ppoz odnośnie głównych zasad bhp oraz ppoż dowiedziałem się wiele takich kruczków z tego zakresu na które trzeba uważać. Dlatego szkolenia bhp jak i ppoż są bardzo ważne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo często słyszy się o różnego rodzaju wypadkach przy pracy. Warto skorzystać z pomocy specjalistów bhp ze swojej okolicy aby nie było przykrych niespodzianek. W Rzeszowie warto sprawdzic ofertę http://kof.rzeszow.pl/

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak naprawdę ja u siebie nie korzystam z takich narzędzi, ale zdaję sobie sprawę, że samo przestrzeganie zasad BHP jest obowiązkiem każdego pracownika. Zachęcam również do przeczytania wpisu https://znaki-bhp.pl/znaki-przestrzenne-alternatywa-dla-standardowych-tablic aby dowiedzieć się czym są znaki przestrzenne.

  OdpowiedzUsuń