poniedziałek, 2 czerwca 2014

Zarządzanie BHP, a wielkość firmy

W Polsce istnieje podział na firmy wg wielkości.
I tak mamy firmy:

  • mikro - 1-9 pracowników
  • małe - 10-49 pracowników
  • średnie - 50 - 249 pracowników
  • duże - 250 i więcej pracowników
W każdym z tych rodzajów firm preferowany jest inny sposób zarządzania, w tym zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy.

W kategorii mikrofirm zazwyczaj jest jeden właściciel, on jest panem i władcą w firmie i nie dopuszcza do siebie zdań innych ludzi, a już w szczególności podległych pracowników. W tej wielkości firmach zazwyczaj zarządzanie, jak i wszystko jest "na wariackich papierach". Nikt nic nie wie, szef też, ale jakieś tam polecenia wydaje i jakoś to leci. I może tak długo "lecieć", aż wydarzy się wypadek.

W małych firmach już zazwyczaj ktoś pełni rolę służby BHP - lepiej, lub gorzej, ale te zadania są wykonywane. Gorzej, że nie ma ustalonych procedur postępowania w różnych sytuacjach, raz wypełnianie zadań służby BHP wyjdzie dobrze, innym razem gorzej. Często zdanie samego BHPowca nie jest doceniane przez kierownictwo, stąd i jego możliwości niewielkie.

Firmy średnie zazwyczaj już liczą się ze zdaniem BHPowca, a ten nie ma dołożonych dodatkowych zadań i całą energię może poświęcić na wypełnianie zadań służby bezpieczeństwa i higieny pracy. Problemem jest - podobnie jak w firmach małych - brak ustalonych procedur z zakresu BHP. I chociaż służba BHP zajmuje się tylko sprawami bezpieczeństwa, to nie zawsze to zajmowanie się daje optimum efektów.

Najlepiej pod względem zarządzania BHP przedstawiają się firmy duże - ponad ćwierć tysiąca pracowników. W tak dużej firmie nie sposób nią zarządzać bez ustalonych z góry reguł i procedur. Po prostu podejmowanie za każdym razem decyzji na nowo, kiedy wymaga tego sytuacja przerosło by osoby zarządzające zakładem. Stąd modne i przydatne jest opracowywanie wszelkiego rodzaju procedur, w tym w zakresie BHP. Pracownik nie musi za każdym razem pytać kierownictwa, co i jak ma zrobić. Jest procedura, która trzeba zrealizować i jeśli to się stanie, efekt będzie pozytywny.
W duzych firmach jest jeszcze jeden aspekt przemawiający za systemem zarządzania BHP - im lepiej to zarządzanie jest zorganizowane, tym mniejsze są koszty związane z BHP dla pracodawcy. A do obniżania kosztów chyba nikogo nie trzeba przekonywać?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz